Publikováno Napsat komentář

Instantní káva

Ačkoli se to nezdá, mnoho lidí se stále odklání od kávy zrnkové k instantní a kapslové. Jednoduchost přípravy vyhrává nad chutí. Věděli jste ale, že lze chuť práškové kávy zkazit špatnou přípravou? I instantní káva má čím překvapit. Zjistěte, co o ní možná ještě nevíte.

Původ instantní kávy

První rozpustná zrnka byla připravena v Japonsku roku 1901. Údajně příliš dobře nechutnala ani nevoněla. Lepší práškovou kávu s kofeinem vyvinula společnost Nestlé až v roce 1937. O dvanáct měsíců později už Nescafé obsadilo pulty obchodů. Během druhé světové války získalo velkou oblibu u vojáků, v 50. letech pak (dle Nescafé) i u milovníků  rock’n’rollu. Od té doby výrobci stále pracují na nových technologiích, které nezničí původní aroma kávy.

Jak se vyrábí

Na přípravu jednoho kilogramu rozpustné kávy se spotřebuje několik kilogramů klasické pražené mleté kávy. Výroba začíná vždy tím, že se z mletých zrnek uvaří káva a nechá se z ní odpařit velké množství vody. Kávový koncentrát se dále zpracovává metodou mražení, nebo sušení.

Při mražení se nechá koncentrát ztuhnout při teplotě -40˚C. Poté se rozemele a led se odstraní sublimací. Zůstanou jen rozpustné krystalky. Takové zpracování je finančně náročné, káva si ale díky němu zachová lepší aroma.

Sušení rozprašováním výrobci používají častěji. Kapičky koncentrátu se při něm spolu s horkým vzduchem vhání do rozprašovací věže. Během toho se odpařuje přebytečná voda a vznikají rozpustná zrnka. Kávu vzniklou touto metodou specifikuje lepší rozpustnost a slabé aroma.

Nejlepší příprava

Výslednou chuť instantní kávy ovlivňuje, stejně tak jako u jakéhokoli jiného nápoje ze zrnek, i chuť a teplota vody. Zalijete-li své dvě lžičky instantu okamžitě poté, co cvakne rychlovarná konvice, kávu si spálíte a zhořkne. Nescafé uvádí jako ideální teplotu 90˚ C, čehož dosáhnete, pokud se zalitím 1,5 minuty počkáte. Pokud vám doma neteče chutná kohoutkovka, nebude dobrá ani v nápojích. Sami si můžete otestovat, jak káva chutná s vodou z vodovodu a jak z balené.

Hlavní nevýhodou přípravy instantní kávy je neznámý původ zrn, ze kterých byla vyrobena. Obvykle se jedná o zrna nejhorší kvality, výsledný nápoj tedy nikdy ani zdaleka nemůže dosáhnout chu’tových kvalit správně připravené kvalitní kávy.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *