Publikováno Napsat komentář

Mletí kávy

Káva je organická surovina, která pochopitelně podléhá různým zhoubným procesům. Ty ji nemusí přímo znehodnotit, ale mohou ji připravit o cenné aroma. Největší nepřítele kávy zastupuje světlo, teplo, vlhkost a vzduch. Od chvíle, kdy se káva upraží, by se ideálně měla co nejdříve spotřebovat. V dnešní době již není problém sehnat lokální čerstvě pražená kávová zrna, u kterých každá dobrá pražírna uvádí datum pražení.

Nejlépe chutná káva čerstvá

Čerstvost kávy je poměrně složitý pojem, proto se můžete setkat s různými doporučeními. Dle našich zkušeností je nejlepší zrna namlít a zpracovat do 6 až 8 týdnů od upražení. Do této doby si uchovají maximum aromatických látek. Samozřejmostí je dodržení základních pravidel pro sladování kávy.

Použití čerstvě namleté kávy představuje základ pro každý lahodný kávový nápoj. Zároveň se jedná o nejopomíjenější faktor přípravy. Namelete-li kávu těsně před její přípravou, zachová si maximum aroma. Neexistuje žádná vědecky podložená doporučená doba, dokdy byste měli kávu zpracovat. Řiďte se ale jednoduchým pravidlem – čím dřív, tím líp.

Při výběru mlýnku jsou důležitá tato kritéria:
– Mlýnek by měl mít mlecí kameny. Nikdy ne nože, které kávu nedrtí, ale sekají.
– Mlýnek musí mít nastavitelnou hrubost mletí.
– Mlýnek musí jít snadno rozebrat a vyčistit (včetně kamenů).

Typy mlýnků na kávu

Stejnou péči, jakou věnujete výběru zrn a vaření kávy, věnujte i výběru mlýnku. Existují dva základní typy: elektrické a ruční. Hlavní výhodu elektrických mlýnků představuje fakt, že si s nimi kávu namelete téměř bezpracně. Chcete-li však kvalitní mlýnek, který bude mlít kávu kameny, a ne pouze sekat noži, utratíte za něj minimálně 3 000 Kč. Proto se lidé většinou rozhodnou pro náročnější variantu a pořídí si ruční mlýnek. Kvalitní koupíte přibližně za 1000 Kč.

Nedoporučujeme si pořizovat levné elektrické mlýnky. Obvykle nezvládají udržet stejnou hrubost mletí. Úplně se vyvarujte variantě elektrického mlýnku se sekacími noži. Ty totiž kávu zničí. Zrna se často v takovém mlýnku přehřejí a spálí.

Stupně mletí dle přípravy kávy:
– Velmi jemné – profi espresso stroje, džezva, „český turek“
– Středně hrubě – moka konvička, aeropress
– Nahrubo – drip, cupping
– Velmi nahrubo – french press

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *